Find more about Weather in Glenwood, MN

(107.1) FM
KMGK

Studio/Office:  (320) 634-5358   Fax:  (320) 634-5359   Toll-free:  (800) 662-6067

Broadcast Schedule, 2013-14

Click on MSBN to get internet audio streams of Our Sports broadcasts.

'Live' Streams
  • Broadband
  • Dial-up
  • In the Time/Score column, the first time indicates the start of the pre-game, with the second time being game time.
    • Pre-game times are estimated times.
       
  • Teams that are highlighted in bold indicate the winner of that contest.
    • The score of the winning team is in bold, in the Time/Score column.
  • Event highlighted in red bold indicates a change or addition from the original broadcast schedule.
     
  • Events in red bold indicate a time change or event change from the original schedule.
Pre-game coverage, served by Bella’s on Broadway,
will start approximately 15-30 minutes prior to the start of the event.
Schedule is subject to change, depending on weather and other factors.
Additional events may be added to this schedule.   Check back regularly, for updates.
   

Spring, 2014 PLAYOFF Schedule

Date Opponents Time/Score
Section 6AA Fastpitch Softball Tournament
Monday, May 19th Wadena-Deer Creek @ Minnewaska
(First Round)
(Postponed to Tuesday, May 20th,
due to wet grounds)
 
Tuesday, May 20th Wadena-Deer Creek @ Minnewaska
(First Round)
(Rescheduled from Monday, May 19th)
 3-11
Thursday, May 22nd Staples-Motley @ Minnewaska
(Third Round)
10-6 (10 inn.)
Thursday, May 22nd Sauk Centre @ Minnewaska
(Elimination Bracket, Second Round)
 6-5
Section 5A Baseball Tournament
Friday, May 23rd Royalton vs. BBE @ Elrosa
(Second Round)
 8-7
Section 6AA Baseball Tournament
Tuesday, May 27th Pequot Lakes @ Minnewaska
(First Round)
 3-8
Wednesday, May 28th Minnewaska vs. Little Falls
@ Joe Faber Field, St. Cloud
(Second Round)
 2-3
Thursday, May 29th Minnewaska vs. Long Prairie-Grey Eagle
@ Joe Faber Field, St. Cloud
(Elimination Bracket, First Round)
 6-4
Thursday, May 29th Osakis vs. St. Cloud Cathedral
@ Dick Putz Field, St. Cloud
(Third Round)
 4-6
Monday, June 2nd Minnewaska vs. Osakis
@ Joe Faber Field, St. Cloud
(Elimination Bracket, Second Round)
 2-3
Tuesday, June 3rd Osakis vs. Pierz
@ Dick Putz Field, St. Cloud
(Elimination Bracket Semifinal)
 7-3
Tuesday, June 3rd Little Falls vs. Osakis
@ Dick Putz Field, St. Cloud
(Elimination Bracket Final)
13-0 (5 inn.)
Section 8AAA Baseball Tournament
Monday, June 2nd Moorhead vs. Alexandria
@ Dick Putz Field, St. Cloud
(Elimination Bracket, Second Round)
(Postponed to Tuesday, June 3rd,
due to wet grounds)
 
Tuesday, June 3rd Moorhead vs. Alexandria
@ Dick Putz Field, St. Cloud
(Elimination Bracket, Second Round)
(Rescheduled from Monday, June 3rd)
 2-8
Tuesday, June 3rd St. Michael-Albertville vs. Alexandria
@ Joe Faber Field, St. Cloud
(Elimination Bracket Semifinal)
 3-11
Wednesday, June 4th Alexandria vs. Bemidji
@ Dick Putz Field, St. Cloud
(Elimination Bracket Final)
 8-3
Wednesday, June 4th Alexandria vs. Brainerd
@ Dick Putz Field, St. Cloud
(Championship Game)
 4-13

Spring 2014 Schedule & Results

Date Sport Opponents Time/Score
Thursday, April 10th Fastpitch Softball Minnewaska vs.
Yellow Medicine East
@ Granite Falls
 6-2
Monday, April 14th Baseball BOLD @ Minnewaska
(game postponed, due to cold weather. Rescheduled for Monday, April 21st)
 
Thursday, April 17th Fastpitch Softball Osakis @ Minnewaska
(game was rescheduled to two days earlier, on April 15th, due to inclement weather and expected wet grounds making the game unplayable on this date. KMGK was not able to broadcast the game on April 15th, which resulted in a 10-2 win for Osakis)
 
Monday, April 21st Baseball Belgrade-Brooten-Elrosa @ Pierz  1-9
Tuesday, April 22nd Fastpitch Softball Fergus Falls @ Alexandria
(Game 1 of DH)
 6-2
Tuesday, April 22nd Fastpitch Softball Alexandria vs. Fergus Falls @ Alexandria
(Game 2 of DH)
15-2
(5 inn.)
Thursday, April 24th Baseball Minnewaska @ Osakis
(game postponed, due to rain)
 
Friday, April 25th Fastpitch Softball Minnewaska @ Melrose  5-6
Monday, April 28th Baseball Wadena-Deer Creek
@ Minnewaska
(game cancelled, due to rain)
 
Tuesday, April 29th Fastpitch Softball Sauk Centre @ Minnewaska
(game postponed, due to rain. Rescheduled for Monday,
May 12th)
 
Thursday, May 1st Baseball Sauk Rapids-Rice @ Alexandria  0-2
Friday, May 2nd Fastpitch Softball Albany @ Osakis 11-1
Monday, May 5th Baseball Belgrade-Brooten-Elrosa
@ Holdingford (Game 1 of DH)
 2-11
Monday, May 5th Baseball Holdingford vs. BBE @ Holdingford (Game 2 of DH) 10-5
Tuesday, May 6th Baseball Osakis vs. St. John's Prep
@ St. Joseph
 7-1
Thursday, May 8th Baseball Brainerd @ Alexandria
(game postponed, due to rain) Rescheduled for Wednesday, May 21st)
 
Friday, May 9th Baseball Browerville @ Osakis
(Game 1 of DH)
0-10
(6 inn)
Friday, May 9th Baseball Osakis vs. Browerville @ Osakis
(Game 2 of DH)
2-0
Monday, May 12th Fastpitch Softball Osakis @ Upsala
(game postponed, due to rain. Rescheduled for Wednesday, May 14th)
 
Tuesday, May 13th Baseball Minnewaska vs. Morris Area/
 Chokio-Alberta @ Morris
 4-1
Thursday, May 15th Baseball Montevideo @ Minnewaska  6-1
Friday, May 16th Fastpitch Softball Paynesville @ Minnewaska  9-10
(10 inn.)
Saturday, May 17th Baseball Minnewaska vs. BBE @ Elrosa  0-1
Saturday, May 17th Baseball BBE vs. Minnewaska @ Elrosa  4-1
Wednesday,
May 21st
Baseball Brainerd @ Alexandria
(make-up of May 8th postponement)
 4-2