Click for Glenwood, Minnesota ForecastKMGK- 107.1 -FM
 Office:  (320) 634-5358
 Fax:  (320) 634-5359
 Toll-free:  (800) 662-6067
 Email:  traffic@kmgk1071.com

This Site optimized for Screen Resolution of

1024x768 Zoom Level 100% or 1280x768 Zoom Level 125%

Fall Broadcast Schedule, 2011

Click on the headphone icon ( Listen Live) to get an internet audio stream of the broadcasts.

  • In the Time/Score column, the first time indicates the start of the pregame, with the second time being game time.
    • Pregame times are estimated times.
  • Teams that are highlighted in bold indicate the winner of that contest.
    • The score of the winning team is in bold, in the Time/Score column.
  • Event highlighted in red bold indicates a change or addition from the original broadcast schedule.

Schedule is subject to change, depending on weather and other factors.
Additional events may be added to this schedule.   Check back regularly, for updates.


REGULAR SEASON SCHEDULE:   Fall 2011

Date Sport Opponents Time/Score
August 26th Football Minnewaska @ St. Peter  0-7
August 30th Girls' Soccer Alexandria @ Minnewaska  1-0
September 1st Football Kerkhoven-Murdock-Sunburg @ Osakis   6-19
September 2nd Football Lester Prairie/Holy Trinity vs. BBE @ Belgrade  8-0
September 8th Volleyball Paynesville @ Minnewaska  1-3
September 9th Football Minnewaska @ Albany 21-28
September 12th Girls' Soccer Minnewaska @ Detroit Lakes  1-6
September 13th Boys' Soccer Minnewaska vs. Central Minnesota Christian @ Prinsburg  1-0
September 15th Volleyball Osakis vs. West Central Area @ Barrett  3-1
September 16th Football Howard Lake-Waverly-Winsted vs. BBE @ Belgrade 14-11
September 19th Volleyball BBE vs. Kerkhoven-Murdock-Sunburg @ Kerkhoven  3-0
September 22nd Boys' Soccer Alexandria @ Fergus Falls  2-1 (OT)
September 23rd Football Minnewaska @ Sauk Centre 13-26
September 29th Volleyball Minnewaska @ Paynesville  3-0
September 30th Football Montevideo @ Minnewaska 28-14
October 3rd Volleyball Sauk Centre vs. BBE @ Brooten  3-2
October 4th Volleyball Rocori @ Alexandria  3-1
October 6th Volleyball Minnewaska vs. West Central Area @ Barrett  3-0
October 7th Football Rocori @ Alexandria (postponed to 10/8, due to lightning)  
October 8th Football Rocori @ Alexandria 21-12
October 10th Volleyball Minnewaska vs. Morris/Chokio-Alberta @ Morris  0-3
October 14th Football Barnesville @ Osakis 41-0
October 17th Volleyball Minnewaska @ Osakis   0-3
October 19th Football Minnewaska vs. ACGC @ Grove City 14-43
  • Related resources

Back-Up

FALL 2011 PLAYOFF Schedule

Date Sport Opponents Time/Score
10/13/11 Boys' Soccer Minnewaska vs. St. Cloud Cathedral
@ Whitney Fields, St. Cloud
(Section 8A Tournament, First Round)
 0-5
Bracket
10/13/11 Girls' Soccer Minnewaska vs. St. Cloud Carthedral
@ Whitney Fields, St. Cloud
(Section 8A Tournament, First Round)
 0-11
Bracket
10/15/11 Boys' Soccer Alexandria vs. Hillcrest Academy
@ Fergus Falls (Section 8A Quarterfinal)
 1-2
Bracket
10/15/11 Girls' Soccer Bemidji @ Alexandria
(Section 8A Quarterfinal)
 1-0
Bracket
10/25/11 Football Minnewaska vs. Eden Valley-Watkins @ Eden Valley (Section 5AA Quarterfinal) 33-34 OT
Bracket
10/27/11 Volleyball Kimball @ Osakis
(Section 5A Tournament, 1st Round)
3-2
Bracket
10/28/11 Volleyball Minnewaska Area @ Sauk Centre
(Section 6AA Tournament, 1st Round)
0-3
Bracket
10/29/11 Football BBE vs. Lester Prairie/Holy Trinity @ Lester Prairie (Section 4A Semifinal) 21-22
Bracket
11/1/11 Volleyball Upsala vs. BBE @ Belgrade
(Section 5A Quarterfinal)
 0-3
Bracket
11/3/11 Volleyball Belgrade-Brooten-Elrosa vs. Sebeka @ Pierz (Section 5A Semifinal) 3-0
Bracket
11/5/11 Volleyball Belgrade-Brooten-Elrosa vs. Nevis @ Pierz
(Section 5A Championship)
2-3
Bracket